Hlavní stránka / Opět jsme byli na galerijní animaci

Opět jsme byli na galerijní animaci

ZUŠ Bílovec a ve spolupráci se SRPDŠ zorganizovala pro žáky, rodiče a přátele školy dne zájezd do Galerie výtvarného umění v Ostravě. Tentokrát nás čekal kouzelný svět geometrického a abstraktního umění z Nizozemí.

Zcela naplněný autobus vyrazil odpoledne 18. 3. 2015 z bíloveckého náměstí směrem k ostravskému Domu umění, aby dopřál "výletníkům" krásný zážitek mezi uměleckými exponáty. Skvěle připravené průvodkyně rozdělily skupinu na mladší a starší účastníky, kterým povídaly o vystavených dílech. Velký rostor přitom dostaly samotné děti, které vyjadřovaly své pocity a dojmy s přirozenou spontánností, jež občas dospělým k vnímání moderního díla chybí. Radost pozorovat děti, vášnivě debatující o umění! Následovala galerijní animace, při níž byli přítomní zapojeni do výtvarného tvoření inspirovaného vystavenými pracemi nizozemských umělců. Vznikla tak hezká abstraktní dílka i prostorové obrazce z barevných stuh.

Nádherný protiklad současnému umění tvořila expozice starých holandských mistrů, včetně originálních grafik Rembrandta či malby Tenierse. Některé skvosty měly téměř 500 let!

Velké poděkování patří, kromě dětí a dospělým za účast, také paní učitelce Ladě Majerové za organizaci zájezdu a naší domovnici, která shrnula své dojmy do těchto slov:

"Byla jsem s dětmi v galerii už potřetí, ikdyž jen jako doprovod k hlídání a pomoci kantorce v nepředvídatelných situacích. Myslím si, že akce tohoto zaměření s pedagožkou dá dětem o hodně víc, než kdyby galerii navštívili jen s rodiči. Proč? K celé třídě se totiž může průvodce výstavy věnovat zcela jinak, než k jednotlivcům. Mají pro děti připravené programy, což se dětem velice líbí a nemohou se tak nudit. Je to na nich vidět, doslova to z nich číší! Očividně jsem si všimla, jak to děti vtáhlo do procesu spolupracovat s průvodkyní výstavy. Své výtvory si potom hrdě odnášeli domů, ukázat, co dokázali jako velci "umělci"."

odkaz k výstavě